Инспекторите по труда установиха 94 работници без трудови договори само за седмица

Контролните органи на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) установиха само за седмица 94 работници без трудови договори при извършени 1029 бр. проверки за същия период. Установените случаи са в секторите „Строителство“, „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Селско стопанство“ и „Търговия на дребно“. За шестте месеца на годината броят им е 1765 при 25 897 бр. проверки общо.

От Инспекцията по труда използват повода да напомнят на работещите, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен техните трудови права. Той се сключва преди постъпване на работа. Преди реално да започне работата, работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от вписването на началото на трудовото правоотношение, заверено в териториалните дирекции на Националната агенция за приходите (НАП), както и длъжностна характеристика. Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място, преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

Според българското законодателство работата без трудов договор не е маловажно нарушение и при всеки установен такъв случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция, която е от 1500 лв. до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки в срок от три години.

Превенцията на недекларирания труд във всичките му проявления като липса на трудов договор или работа по договор с фиктивни условия – прикрито реално работно време, договорено по-ниско заплащане на труда от реално получаваното и др., е сред основните акценти в дейността на ИА ГИТ. Инспекторите по труда извършват проверки по специална мярка от плана за дейността на Агенцията, насочена към недекларирания труд. От началото на годината са извършени 10 794 бр. проверки по тази мярка.

През 2025 г. продължава извършването на т.нар. „бързи проверки“, които се осъществяват в извънработното време на Инспекцията по труда. Инспекторите по труда са извършили 3359 бр. такива проверки. Те бяха въведени през 2024 г. и са специално насочени към законосъобразното възникване на трудовите правоотношения. При тях се проверява само за наличието на сключен писмен договор на заварените в обекта работници и служители. Данните от контролната дейност показват, че тези проверки са успешна практика за установяване на случаи на работа без трудов договор. Засилва се и присъствието на контролните органи в обекти, които са рискови по отношение полагането на недеклариран труд и разширяване обхвата на обектите на контрол с такива, които досега не са проверявани от инспекторите по труда.

Работниците и служителите могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран чрез разработения от Главната инспекция по труда специален софтуер https://gli.government.bg/udw/ Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др.  Софтуерът бе удостоен и с първо място в категория „Социална отговорност“ на конкурса „Добри практики 2024“, организиран от Института по публична администрация (ИПА).

От Инспекцията по труда апелират при нарушаване на трудовите права работещите да подават сигнали своевременно – докато още са на работните си места, и да съдействат на контролните органи, което е гаранция за по-ефективно прилагане на закона. Сигнали могат да се подават на място във всяка регионална дирекция, по пощата, с куриер, през специалната форма за подаване на сигнали на сайта на Агенцията, чрез  Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление https://edelivery.egov.bg/ Повече информация е публикувана в секцията „Административно обслужване“, рубрика „Център за административно обслужване“.

 

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество

Scroll to Top